Serigraf Baskı Etiket

Serigrafi, bir seri baskı yapma şeklidir. Serigraf baskı etiket ile çok net ve asla silinmez etiketler imal edilmektedir. Serigraf baskı genelde şerit ve dokuma etiketlere uygulanır. Geçmişi çok eskilere uzanan bu sanat dalı son zamanlarda sanayinin de gelişmesi ile endüstriyel ürünlerin markalanmasında büyük önem kazanmıştır. Ahşap ya da metal bir çerçeveye gerilen değişik  türdeki polyester ipek kumaşının fotofilm emülsiyon denilen bir film tabakasıyla kaplanıp ışıkta pozlandıktan sonra basılması gereken grafik, bu kumaşa bir şablon gibi çıkar. Işığa duyarlı bölgeler suyun yardımı ile boşaltılır ve hassas bir şablon oluşur. Bu şablona kalıp denir. Bir ragle (ağzı keskin bir kauçuk) yardımı ile baskı yapılır.

Serigraf baskı tekniği, diğer baskı tekniklerine göre daha uzun ömürlü ve daha göz alıcı baskılar almaya müsaittir. Serigrafik baskı tekniği ile her türlü yüzey ve malzemeye baskılar yapılabilmektedir. Serigraf baskılı etiketler, büyük boyutlu ve özellikle dış ortam görecek etiketler için serigraf baskılı etiketler tercih edilmektedir. Serigraf baskının uv baskı tekniği ile yapılması durumunda etiketinizin baskısı daha parlak, göz alıcı, daha uzun ömürlü ve daha kalıcı olmaktadır.

Serigrafi baskı her türlü malzeme ve yüzeye uygulanabilir. Yuvarlak baskılar yapılabilir. Aynı zamanda matbaanın baskı yapamadığı metal, seramik, kumaş ve cam gibi malzemelere baskı serigrafi ile yapılır. Elektroniğin bel kemiğidir. Serigrafi sayesinde devre kartları daha net ve temiz olarak yapılmaktadır. Son yıllarda serigrafi endüstrinin olmazsa olmazları arasına girmiştir. SEM Etiket olarak çeşitli boy ve özelliklerde Serigraf Baskı Etiket üretimini yapmaktayız.