Yıkama Talimatı Etiketi

Yıkama talimatları, adından da anlaşılacağı gibi, üzerinde ürününüze ait yıkama bilgilerinin yer aldığı etiket çeşididir. Üzerinde yer alan talimat bilgileri sadece yazı olarak değil talimatı simgeleyen sembollerle de belirtilmesi gerekir ve ayrıca yasal Yıkama Talimatı zorunluluktur. Birçok çeşidi olan yıkama talimatları, etiketlik kumaşlara yapılan baskı ile oluşturulur.  Son yıllarda stok ve satış takibi açısından barkodlu olarak üretilen yıkama talimatlarının önemi daha da artmıştır.

Saten, Japon akmaz ve renk almaz gibi birçok etiketlik kumaş çeşidiyle üretilmesi mümkündür. Yetişkin dış giyim ürün gruplarında sıkça Japon akmaz kumaş kullanılırken, çocuk ürünleri ve iç çamaşır gruplarında tüketiciyi rahatsız etmemesi açısından saten kumaşlar tercih edilmektedir.

Yıkama Talimatı Etiketi Ne İşe Yarar?

Yıkama talimatı etiketinin içerisinde kuru temizleme simgeleri yer almaktadır. Bu simgeler sayesinde ürününüzün kuru temizleme yapılıp yapılmayacağı bilgisine ulaşmış olursunuz. Özellikle hassas giysileri yıkarken bu yıkama talimatlarına uyarak yıkamanız önerilmektedir. Bunun nedeni, hassas giysilerin gereken sıcaklıklarda yıkanmaması dolayısıyla bozulmaya uğraması, boyut değiştirmesi gibi etkiler görülebilir. Yıkama işlemi sırasında düşük sıcaklıkta olacaksa düşük sıcaklığı, yüksek sıcaklığa izin verdiği takdirde yüksek sıcaklığı seçmek akıllıca olacaktır. Çoğu hassas ürün, yüksek sıcaklıklarda yıkanmaz. Buna örnek olarak, etiketlerin üzerinde numaralı derece veya üzerine çarpı resmi görülür. Soğuk su ile durulama yapıldığı programda hassas ürünler, daha uzun ömürlü olmaktadır. Bakım talimatı etiketleri, sadece yıkama değil, ütüleme, temizlik, ürünün yapıldığı materyal gibi konularda da bilgi vermektedir. Hatalı uygulamalar yapıldığında kıyafetlerde çekme, yanma ve hatta renk değiştirme gibi kimyasal olaylara rastlanabilir. Özetle çamaşır makinesinde yıkadığımız ürünümüzü, ütülerken de yıkarken de bu etiketlere bakmamız gerekmektedir. Sıkma işleminin düşük devirde olması gerektiğini bile bu etiketler sayesinde görebilmekteyiz. Yıkama kurutma işlemleri için de özellikle hassas ürünleriniz var ise onlara zarar gelmemesi için daha dikkatli hareket etmelisiniz.

Yıkama talimatı etiketi, günümüzde en çok kullanılan etiketler arasında başta gelmekte ve ürün bütünlüğünü sağlamaktadır. Yıkama talimatı etiketi yaptırmak istiyor ve nerede yapılacağını bilmiyorsanız çok doğru bir yerdesiniz. SEM Etiket, size deneyimli ekibiyle yardım etmek için hazırdır. Yıllardır sektör içerisinde olan firmamız, tamamıyla etiket odaklı çalışmalar gerçekleştirmektedir. Düzenli olarak hizmet verdiğimiz birçok firmanın tercih sebebi olmamızın nedeni tamamıyla kaliteli baskı malzemeleri ile etiket üretilerek en uygun fiyatlar ile satışa sunulmasıdır. Ayrıntılı bilgi ve siparişleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.